Yükleniyor
  • Müşteri Destek
  • 0 392 444 24 84

Kıbrıs'ta Yatırım

NEDEN KUZEY KIBRS’A YATIRIM YAPMALIYIM?

Kuzey Kıbrıs’ta gayrimenkul yatırımları son zamanlarda dünyanın birçok ülkelerine göre artış göstermiştir. Bunun birçok sebebi vardır.

 

1. COĞRAFİ KONUM ve İKLİM

Akdeniz’in Sicilya ve Sardunya’dan sonra üçüncü büyük adası olan Kıbrıs, Doğu Akdeniz’de yer almaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yüzölçümü 3,355 kilometre karedir. Kıbrıs adasının en yakın komşusu, kuzeyinde yer alan Türkiye’dir. Yıl boyu ortalama sıcaklık 22 derecedir ve genel olarak yazları sıcak, kışları ılık bir iklime sahiptir.

 

2. TURİZM

Kıbrıs, yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra yatırımcıların da ilgisini çekiyor. Son yıllarda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde artan otel, turizm ve gayrimenkul yatırımları ve açılan üniversiteler sayesinde Kuzey Kıbrıs'ta yatırım yapmak isteyenlerin de sayısı artıyor.

2018 senesinde, Kuzey Kıbrıs'ta tatil amacıyla gelen 5 milyon 180 bin turist sayesinde 5 milyar 360 milyon Euro’luk gelir elde edildi. Havaalanı ve otellere yatırım yapılmasıyla daha da büyüyen turizm sektörü, bu sektördeki istihdamı da arttırarak gayrimenkule olan talebi olumlu yönde etkiledi.

 

3. ÜNİVERSİTELER

Kuzey Kıbrıs'ta eğitim sektörü de hızla büyümekte. 2025 yılına kadar ise yeni üniversiteler ile birlikte öğrenci sayısının yaklaşık 200.000 olacağı öngörülüyor. Öğrenciler, öğretim üyeleri ve idarî kadrodaki kişiler, üniversitelerin yurt ve lojman kapasitelerinin dolması, gayrimenkullerin yurt ve lojmanlara göre daha konforlu olması nedeniyle Kuzey Kıbrıs'ta ev satın almaktadırlar.

 

4. GÜVENLİK VE YAŞAM

Kıbrıs’ta kendinize zaman ayırabileceğiniz, huzur bulabileceğiniz ve korkusuz yaşayabileceğiniz bir yaşam sizi bekliyor. Kıbrıs’ta trafik sıkışıklığı yaşamanız çok özel durumlar hariç olası değil. Ayrıca trafikteki şoförlerin ve yayaların gösterdikleri özen oldukça fazla. Kıbrıs’ta nerede olursanız olun insanlar gecenin istedikleri saatinde yalnız veya arkadaşları ile rahatça dolaştıklarını görebilirsiniz. Eğitim seviyesinin Türkiye ve birçok Avrupa ülkesine göre daha yüksek olduğu kalitesi yüksek bir yaşama da adım atacaksınız.

 

5. UYGUN GAYRİMENKUL FİYATLARI

Türkiye’ye ve Avrupaya kıyasla gayrimenkul fiyatlarının çok düşük ve amortisman sürelerinin 20-25 yıl yerine 8-10 yıl olması gayrimenkul fiyatlarında Kuzey Kıbrıs’ı önemli bir nokta haline getirmiştir.

Türkiye’de ortalama bir residence daire fiyatı 500.000 USD iken, KKTC’de 120.000 USD (80.000 STG) civarındadır.

 

6. YÜKSEK KİRA GETİRİSİ VE YÜKSELEN DEĞER ARTIŞI

Kuzey Kıbrıs'ta yatırım amaçlı daire, villa ya da arsa şeklinde gayrimenkul satın alan kişilerin, gayrimenkule olan talepleri ve dolayısıyla yükselen kiralar sayesinde yaptıkları gayrimenkul yatırımının geri dönüşü 8-10 yıllık süre içinde sağlanmaktadır. Kuzey Kıbrıs'ta kira geliri İngiliz Sterlini (GBP) cinsinden olduğu için yatırım yapmak isteyenlerin daha da ilgisini çekiyor.

 

7. KKTC’NİN AVRUPA BİRLİĞİ’NE GİRME OLASILIĞI VE STRATEJİK KONUM

Kıbrıs sorununun çözülmesi durumunda, Kuzey Kıbrıs Avrupa Birliğine girecektir. Uygun koşulların oluşması durumunda, Kuzey Kıbrıs’tan gayrimenkul yatırımı yapan kişiler, AB toprağında mal sahibi olmuş sayılacaktır. Ayrıca Türkiye’den deniz altından getirilen suyun tüm adaya dağılma olasılığı ve Akdenizde’ki doğal gaz rezervleri Kıbrıs’ı stratejik konum olarak da önemli bir noktaya taşıyor.